تبلیغات
ستاد نماز جمعه ی برزک - شرح مختصری از زندگینامه آیت الله موسوی(ره)
 

یادگاری از وبلاگ ستاد نماز جمعه بخش برزك

آیت الله موسوی در سال 1308 هجری شمسی در روستای برزك در خانواده ای روحانی و صاحب كرامت دیده به جهان گشود تا در چند سال آینده در تهذیب نفس و اخلاق زبانزد عام و خاص گردد.

مادر حاج آقا صبیه مرحوم واعظ بودند و ابوی مرحوم آیت الله موسوی مرحوم حاج سیدرضا موسوی از نخبه های روزگار و مستجاب الدعوه و صاحب كرامات بوده است.

مرحوم آیت الله موسوی از چنان مادری و پدری متولد شد. دوران ابتدایی را در برزك به اتمام رساند و سپس راهی شهرستان كاشان گردید و از محضر آیت الله صبوری(مدیر مدرسه علمیه امام خمینی كاشان) و آیت الله خالصی زاده دروس علمیه را فرا گرفت.

بعد از پایان دوران سطح به راهنمایی و سفارش حضرت آیت الله میرسید علی یثربی(ره) مرد بزرگ زمان و عارف بحق به شهرستان قم عزیمت و در جوار بارگاه ملكوتی حضرت فاطمه معصومه(س) در حوزه علمیه قم ادامه داد. در حوزه علمیه قم در حجره 13 طبقه فوقانی مدرسه فیضیه سكونت نمود و از محضر اساتید و حضرات آیات عظام: بروجردی، امام خمینی، گلپایگانی، اراكی، مرعشی نجفی رحمة الله علیهم اجمعین و دیگران كسب فیض نمود و تا درجه اجتهاد پیش رفت.

در طول دوران تحصیل برای اقامه نماز جماعت در محله مصلی به روستای برزك می آمدند و به این عمل اصرار فراوان داشتند.

مرحوم آیت الله موسوی می فرمودند: یك شب با زحمت فراوان از قم تا زیر گردنه برزك آمدیم آنجا كه رسیدیم شب شده بود. خبر به برادر خانمش می رسد ایشان مركبی آورده و حضرت آقا را تا روستا می رساند و به ایشان می گوید: چرا اینقدر به این نماز جماعت اصرار دارد؟!

خلاصه مرحوم حاج آقا هر شب جمعه به برزك می آمده و در روز جمعه مردم برزك از خطبه های عالمانه ایشان كمال استفاده را می بردند.

حاجی آقا احادیث و روایات و آیات قرآن را با جملات محلی به حرفهای خودمانی تفسیر می كردند و نكته های اخلاقی معظم له بسیار جالب بود ایشان برای درس اخلاق به حوزه علمیه آیت الله یثربی و دیگر حوزه های علمیه كاشان و قم می رفتند و طلاب علوم دینی از محضر ایشان كمال استفاده را می بردند. هر كس او را یكبار می دید عاشقش می شد و مشتاق دیدار مجدد او بود.

مرحوم حاج آقا از حضرت آیات: امام خمینی، اراكی، گلپایگانی، بروجردی، میلانی، كاظم شیرازی، زنجانی، مرعشی نجفی، سبزواری، محمدشیرازی، سیدعبدالله شیرازی، علامه فانی صافی، ناصر مكارم، فاضل لنكرانی، آمیرزا جواد تبریزی، سیستانی، امیر سیدعلی یثربی، آیت الله خوئی اجازه جمع آوری سهم امام را در منطقه داشتند.

مرحوم حاج آقا در سال 1371 تاسیس و احداث مدرسه علمیه امام موسی كاظم(ع) برزك را شروع كردند كه در سال 1374 به پایان رسید و آماده پذیرش طلاب علوم دینیه شد و از آن سال به بعد طلاب علوم دینی در آن مشغول به تحصیل شدند.

بالاخره ایشان در سن 66 سالگی در تاریخ 24/06/1374 موقع اذان مغرب دعوت حق را لبیك و روحش به ملكوت اعلی پیوست و مشعل فروزان هدایت این مرد متقی ظاهراً به خاموشی گرائید.

معظم له در وصیت نامه خود ضمن سفارش مردم به تقوی و پرهیزگاری ، كلیه اموال خود را جهت استفاده در امور خیریه بدین شرح وقف نمود:

1. باغ مشجر واقع در برزك وقف جهت عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در ایام محرم.

2. درخت شاه توت وقف جهت استفاده عموم مومنین.

3. منزل مسكونی جنب مسجد محله مصلی برزك وقف جهت احداث حسینیه.

4. كلیه كتب موجود در كتابخانه شخصی(بیش از یكصدهزار جلد كتاب خطی و چاپی) وقف كتابخانه حوزه ی علمیه امام موسی كاظم(علیه السلام).

5. منزل مسكونی قم وقف بر حوزه علمیه قم.

6. گاراژ ماشین وقف بر مسجد محله مصلی برزك.

7. وقف مكانی جهت احداث وضوخانه مسجد محله مصلی برزك.

ضمناً ایشان فرزندی نداشتند لذا اموال خویش را وقف بر امور خیریه نمودند.

 روحشان شاد

التماس دعا

**** منبع: ویژه نامه كیهان(چهارشنبه 03/08/1374 برابر 29/جمادی الاول/1416 به مناسبت چهلمین روز ارتحال ایشان)****


برچسب ها: آیت الله موسوی، زندگی نامه، برزک، امام جمعه، روحانی،

احمد راستی