تبلیغات
ستاد نماز جمعه ی برزک - سخنان دکتر روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی با بیان اینكه بسیار خوشحالم كه در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در كنار رزمندگان عزیزی كه افتخار آفرینان آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌كنم، گفت: درود و سلام خود را تقدیم امام راحل (ره) بزرگوار می‌كنیم كه با فرمان، ایمان، عرفان و ایستادگی خود درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی با بیان اینكه بسیار خوشحالم كه در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در كنار رزمندگان عزیزی كه افتخار آفرینان آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌كنم، گفت: درود و سلام خود را تقدیم امام راحل (ره) بزرگوار می‌كنیم كه با فرمان، ایمان، عرفان و ایستادگی خود درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت.

دکتر حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در جوار بارگاه بنیانگذار كبیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار داشت: درود و سلام خود را به همه شهیدان، جانبازان و آزادگانی تقدیم می‌کنیم كه هر چه از استقلال، ‌آزادی، تمامیت ارضی، عزت، سربلندی و فداكاری داریم از بركت رشادت های آنهاست و احترام خود را به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران تقدیم می‌كنیم كه صبر، استقامت و ایمان آنها برای همگان درس آموز بوده و خواهد بود.

دکتر روحانی تصریح كرد: احترام و سلام ما به ارتش قهرمان جمهوری اسلامی ایران كه به تجاوز 31 شهریور 59 در كمتر از 24 ساعت با اعزام 140 فروند هواپیمای جنگنده به خاك متجاوز پاسخ داد و لرزه بر اندام صدامیان افكند و اولین درس را اینگونه به متجاوز آموختند كه ایران سرزمین شیران است.

رییس جمهور ادامه داد: درود بر نیروی زمینی ارتش و هوانیروزی كه در روزهای آغازین جنگ در برابر نیروهای زرهی دشمن ایستاد و سدی برای دفاع از كشور و جلوگیری از ادامه تجاوز بود و درود بر نیروی دریایی ارتش كه در ماه های اولیه توانست دشمن را در دریا منكوب كند.

دکتر روحانی خاطر نشان كرد: سلام و درود ما بر قهرمانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه علی رغم مشكلات لُجستیكی، كمبود نفرات و امكانات، با ایمان،‌اعتقاد و وطن دوستی خود به صحنه نبرد شتافتند و حماسه های بزرگ را آفریدند.

رییس جمهور اظهار داشت: سلام بر نیروی انتظامی و همه رزمندگانی كه در صحنه نبرد سینه در برابر دشمن سپر كردند و درود بر بسیجیان دلاور و خط شكن كه با ایمان، ایستادگی و مقاومت خود راه پیروزی و فتوح پیاپی را به روی این ملت گشودند.

دکتر روحانی افزود: سلام بر عشایر قهرمان كه همواره مدافعان بزرگ سرزمین ایران بوده و هستند و سلام بر آنهایی كه در طول 8 سال دفاع مقدس، متجاوز را سركوب و شرف، عزت و سربلندی را برای ملت ایران به ارمغان آوردند.

رییس جمهور با بیان اینكه ملت ایران، نه روز پایان جنگ که روز آغاز تجاوز و اولین هفته دفاع را گرامی می‌دارد، گفت: ما می‌خواهیم به دنیا اعلام كنیم كه ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت و مردمی كه در سالهای اولیه انقلاب به فكر ساماندهی كشور بودند و ارتش و سپاهی كه در آن شرایط آمادگی های لازم را برای نبردی كلاسیك نداشتند در ماهی حرام و فصل حج و در آستانه شروع سال تحصیلی مورد تجاوز دشمنان قرار گرفتند.

دکتر روحانی با تاكید بر ضرورت بازخوانی تحولات 8 سال دفاع مقدس در داخل و خارج از كشور گفت: دشمنان ملت ایران تصور كردند با تحریك یك دیكتاتور و حمایت نظامی و مالی از او می‌توانند انقلابی بزرگ، مردمی و دینی را از پای درآورند.

رییس جمهور با اشاره به اینكه امروز دشمنان باید بررسی كنند كه حمایت های مالی، سیاسی، اطلاعاتی و حتی شیمیایی آنها از دشمن ملت ایران به كجا رسیده است، اظهار داشت: آیا دشمنان به اهداف شوم خود رسیده اند و توانستند ملت بزرگ ایران را وادار به تسلیم كرده و یك سانت از سرزمین ایران را در اشغال نگه داشته و انقلاب و مسیر انقلابی ملت را منحرف كنند.

وی افزود: گر چه تجاوز دشمنان خسارت های جانی و مالی فراوانی را نه تنها به ایران بلكه به عراق تحمیل كرد، اما دشمنان ملت ایران هرگز به اهداف خود نرسیدند.

دکتر روحانی تاكید كرد: دشمنان ملت ایران باید بدانند كه این ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هرگز اهل جنگ، تجاوز و حمله به سرزمین دیگری نبوده و هدف سلطه و استعماری در منطقه ندارند اما در عین حال در برابر تجاوز متجاوزین لحظه ای مسامحه به خود راه نداده و با تمام توان از استقلال، شرف، عزت، انقلاب، نظام و كشور خود با جان و دل دفاع می‌كنند.

رییس جمهور با بیان اینكه بازخوانی 8 سال دفاع مقدس و چگونگی ایستادگی و پیروزی در برابر متجاوزان در داخل كشور نیز لازم است، گفت: ایمان، اعتقاد، معنویت و عشق میان مردم و رهبری نظام و ولایت فقیه، موجب هماهنگی، همدلی، برادری در همه نیروهای مسلح و از همه مهمتر پیوستگی مردم و نیروهای مسلح شد كه این به معنای اعتماد مردم و ایجاد یك سرمایه مردمی و ایستادگی آنان در برابر متجاوزان شد.

دکتر روحانی تصریح كرد: نمونه بارز این وحدت و اتحاد در چهره مصمم بسیجیان در طول 8 سال دفاع مقدس ظاهر شد و امروز باید بازخوانی كنیم كه چرا در 8 سال دفاع مقدس پیروز بودیم.

رییس جمهور روحیه ایثار و ایثارگری را از مهمترین دلایل پیروزی ملت ایران در طول 8 سال دفاع مقدس برشمرد و تصریح كرد: امروز نیز بیش از هر زمان دیگر به این روحیه نیازمندیم چرا كه ایثارگری به معنای شركت مسئولانه در رسالت های ملی و اجتماعی و ترجیح دیگران بر خود و از جان مایه گذاشتن برای ارزش ها و ایستادگی و فداكاری برای اجرای فرمانی است كه ریشه آن را در اطاعت از دین و پیامبر می‌دانیم.

دکتر روحانی با بیان اینكه منافع ملی و مطالبات مردم را باید بر خواست فردی و خانوادگی ترجیح دهیم، اظهار داشت: این همان ایثاری است كه همواره به آن نیاز داشته و خواهیم داشت.

رییس جمهور خاطر نشان كرد: امروز به دنیا اعلام می‌كنیم كه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر خلاف نیروهای مسلح برخی كشورهای منطقه، نیرویی مردمسالار است كه هیچگاه در امور سیاسی مداخله نكرده و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم یافته است.

دکتر روحانی اظهار داشت: در طول سالهای پس از انقلاب هیچگاه در كشور حكومت و دولت نظامی نداشته ایم و این افتخار نیروهای مسلح این سرزمین است.

رییس جمهور خاطر نشان كرد: كشورهای منطقه باید درس مردمسالاری را از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیاموزند.

دکتر روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران كشوری انقلابی است كه حاكمیت آن در اختیار مردم بوده و نیازی به جنگ و تجاوز ندارد، گفت: نفوذ ایران در منطقه نفوذی فرهنگی و گفتمانی است.

رییس جمهور تصریح كرد: ایران در طول سالهای پس از انقلاب به هیچ كشوری تجاوز نكرده است و امروز نیروهای مسلح این سرزمین و نظام آغازگر هیچ تجاوزی در منطقه نخواهند بود، اما همواره مدافعی قوی در برابر متجاوزان بوده و تجاوزگر را از اقدام خود پشیمان خواهند كرد.

دکتر روحانی تاكید كرد: دشمنان ملت ایران باید به گذشته بازگشته و سرنوشت متجاوزان 31 شهریور 59 را مشاهده كنند و ببینند كه قهرمانان ملت ایران با پایمردی و ایستادگی روز به روز بر عزت خود و این سرزمین افزوده اند.

رییس جمهور با بیان اینكه آن كسانی كه به متجاوزان كمك می‌كنند، باید دیر یا زود اثر آن را در زندگی خود و كشورهایشان مشاهده كنند و با اشاره به رخدادهایی كه امروز در منطقه در اثر اقدامات تروریست ها به وجود آمده است، گفت: همان هایی كه این تروریست ها را مورد حمایت قرار داده اند امروز باید آثار شوم عمل ناصالح و متجاوزانه خود را در منطقه و حتی دورتر از این منطقه شاهد باشند.

رییس جمهور تصریح كرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات در منطقه خواهند بود و ایران و نیروهای مسلح این كشور هرگز برای همسایگان و كشورهای منطقه تهدید به شعار نمی روند.

دکتر روحانی گفت: آن رژیمی برای منطقه تهدید است كه تمام مقررات و معاهدات بین المللی را زیر پا گذاشته و انواع سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی را برای تهدید دیگر ملت ها انباشته كرده اند.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران به طور اساسی با جنگ مخالف است، چرا كه خود را قربانی جنگ و تجاوز می‌داند،‌ اظهار داشت: البته به همه جنگ افروزان اعلام می‌كنیم كه هرگز در پی شروع جنگ جدید در منطقه نباشند چرا كه مطمئناً پشیمانی برای آنها به همراه خواهد داشت.

دکتر روحانی با بیان اینكه آتش جنگ را نباید با جنگ پاسخ داد، گفت: آتش جنگ را باید با سیاست، همدلی و همكاری كشورهای منطقه خاموش كرد.

رییس جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران طرفدار تحقق خواست و اراده ملت ها از جمله مردم سوریه است، گفت: همه باید تلاش كنیم كه تروریست ها در منطقه تقویت نشده و جنگ داخلی در سوریه پایان یافته و گروه های معارض با دولت به مذاكره بنشینند.

دکتر روحانی با بیان اینكه ما خواستار تحقق مطالبات مردم در سوریه هستیم و می‌خواهیم با رویكرد توسعه جنگ به سوریه و منطقه نگاه نشود، اظهار داشت: به همه قدرتمداران و غربی ها اعلام می‌كنیم كه با ایران كه كشوری متمدن، انقلابی و قدرتمند است با زبان زور و تهدید سخن نگویند، چرا كه امروز جنگ و دیپلماسی در كنار هم مفهومی ندارد و هیچ ملت آزاده ای این موضوع را نخواهد پذیرفت.

رییس جمهور با بیان اینكه ملت بزرگ ایران به دنبال توسعه بوده و در پی سلاح كشتار جمعی نیست، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران به تمام معاهدات منع سلاح های كشتار جمعی پیوسته و به آنها متعهد است.

دکتر روحانی با بیان اینكه ملت ایران آماده مذاكره با غرب است، گفت: البته به شرط اینكه این مذاكره با احترام متقابل و بدون پیش شرط همراه بوده و منافع متقابل در آن مطرح باشد و همه حقوق حقّه ملت ایران از جمله حقوق هسته ای و غنی سازی در خاك كشور را در چارچوب مقررات بین المللی بپذیرند.

رییس جمهور تصریح كرد: اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود آورند، این ملت، اهل دوستی، منطق، صلح و همكاری خواهد بود و می‌توانیم دست به دست یكدیگر داده و مشكلات منطقه را حل و فصل نماییم.

دکتر روحانی تصریح كرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی علی رغم بازدارندگی، نیروهایی عاشق و ایستاده بوده و هوشیاری، توجه و بیداری آنها نسبت به مسائل منطقه و تجهیزشان به بهترین و مدرن ترین وسایل دفاعی از جمله وظایف آنها در دولت خدمتگزار است.

رییس جمهور با بیان اینكه علی رغم فشارهایی که بر ایران ایجاد كرده اند به آینده با دنیایی از امید، نگاه می‌كنیم، تصریح كرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سایه راهبری های رهبر انقلاب با امید به آینده در مسیر دفاع از عزت و شرف ملت ایران حركت می‌كنند.

دکتر روحانی خاطر نشان كرد: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ملت دست به دست هم داده و ان شاءالله پس از خلق حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی را به فرمان رهبری معظم انقلاب خلق خواهند کرد.

در این مراسم كه سرلشگر فیروز آبادی، رییس ستاد كل نیروهای مسلح و فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی و بسیج حضور داشتند پس از سخنان دكتر روحانی یگان های نمونه ارتش، سپاه، ناجا و بسیج از مقابل جایگاه رژه رفتند.

همچنین در این مراسم جدیدترین دستاوردهای لجستیكی و تجهیزات نیروهای مسلح به نمایش درآمد.


احمد راستی