تبلیغات
ستاد نماز جمعه ی برزک - دوران بعثت در كلام امیرالمؤمنین (ع)

بعثت رسول اكرم (ص)

  سـالهای طـولانی بود كـه مـردم جهان به خصوص مردم جزیرة العرب از نور مستقیم خورشید نـبوت دور گشته و در تاریكی جهل و خرافات غوطه‌ می‌خوردند، ازگردابی بـیرون آمـده، در گـردابی دیـگر فـرو می‌رفتند. بـا آلـودگی بـه اشـرافیت، غـارتـگری،قساوت، تعصبات نژادی، قبیله‌ای، مـادیـگری و بـت پـرستی فـضایل اخـلاقی پایمال و رذایل اصول زندگی گشت.

 

ادامه ی مطلب را بخوانید.

دوران بعثت در كلام امیرالمؤمنین (ع)

امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند:

«خـداوند پـیامـبر اسـلام (ص) را زمـانی فــرستاد كــه مـردم در فـتنه‌ها گـرفتار شـده و رشته‌های دین پـاره شده بود... چراغ هدایت بی‌نور و كوردلی همگان را فرا گرفته بود.. خـدای رحـمان معصیت می‌شد و شیطان یاری می‌گردید... با دست مردم جاهل،نشانه های شیطان آشكار و پرچم او افراشته گردید. فتنه‌ها، مردم را لگدمال كرده و یا سم‌های محكم خود نابودشان كرده و پابرجا ایستاده بود. اما مردم حیران و سرگردان، بی‌خبر و فریب‌خورده، در كنار بهترین خانه (كعبه) و بدترین همسایگان (بت پرستان) زندگی می‌كردند. خواب آنها بیداری و سرمۀ چشم آنها اشك بود، در سرزمینی كه دانشمندان آن لب فروبسته و جاهل گرایی بود.»

 بعثت رسول اكرم (ص) و اهمیت آن

  در این هنگام كه بشریت در كویر خشك رذایل گرفتار بود؛ مردی در دل كوههای مكه، خدا را عبادت می‌كرد. در كنار بتها و ظلمها زندگی كرد ولی هیچ‌گاه بت را سجده نكرد و دامن مقدسش به ظلم آلوده نشد. به فرمودۀ امام حسن عسكری (ع):« چون چهل سال از عمر ایشان گذشت؛ حق تعالی دل او را بهترین دلها و خاشع‌تر و مطیع‌تر و بزرگتر از همه دلها یافت. پس به دیده آن حضرت نور دیگر داد و امر فرمود كه درهای آسمان را گشودند و فوج فوج ملائكه به زمین آمدند و آن حضرت نظر می‌كرد و ایشان را می‌دید و رحمت خود را از ساق عرش تا سر آن حضرت متصل گردانید. پس جبرئیل فرود آمد و اطراف آسمان و زمین را فرو گرفت و بازوی آن حضرت را حركت داد و گفت: یا محمد بخوان، فرمود: چه بخوانم، گفت:

«اقرء باسم ربك الذی خلق خلق الانسان من علق»

  بنابراین لطف الهی شامل جهانیان گردید و پیامبر خاتم (ص) به رسالت مبعوث گشت و خداوند او را چونان باران بهاری برای تشنگان حقیقت و مایه سربلندی و عزت و شرافت یارانش قرار داد. اگر روز هجرت پیامبر (ص) از مكه به مدینه بسیار مهم بود و به همین جهت به پیشنهاد حضرت علی (ع) آغاز تاریخ مسلمانان گردید؛ اهمیت آن بدین جهت می‌باشد كه هجرت زمینه‌ساز تحقق اهداف و آرمانهای بعثت به شمار می‌رفت و در واقع روز بعثت «روز تولد شخصیت والای پیامبر اكرم (ص)» است. پیامبری كه اشرف مخلوقات است و سید اوصیاء پیامبری كه خداوند میثاق او را از تمام عوالم هستی، حتی ابناء الهی گرفت؛ «مأخوذاٌ علی النبیین میثاقه»  پیامبری كه محور پرستش در كل عالم تكوین است. پیامبری كه خداوند فرمود:«لولاك لما خلقت الافلاك» او كه نسبت به مؤمنین مظهر رحمت است و رأفت؛ « بالمؤمنین رؤوف رحیم» و برای جهانیان رسول رحمت؛ «و ما ارسلناك إلا رحمة للعالمین».

   او كه پیشوای پرهیزكاران و وسیله بینایی هدایت خواهان است. چراغی با نور درخشان، ستاره‌ای فروزان و شعله‌ای با برق‌های خیره‌كننده و تابان است. راه و رسم او با اعتدال، روش زندگی او صحیح و پایدار، سخنانش روشنگر حق و باطل و حكم او عادلانه است.

              ----------------------------------------------------------------------

احادیثی از پیامبر اکرم (ص):

- دانش بیاموزید، پس همانا آموختن دانش نیکی و درس دادن و مذاکره آن ، خدا را به پاکی یاد نمودنست.

- کمترین چیز در آخر الزمان ، برادر مطمئن و درهمی از حلال است.

- محبوبترین افراد در نزد خدا کسی است که برای بندگانش سودمند تر باشد.

- کم درخواست نمودن از مردم ، همان بی نیازی نقد و موجود می باشد.


برچسب ها: بعثت پیامبر، تولد، میلاد،

احمد راستی